BK Astrio är som många vet en förening med ett stort antal lag som sträcker sig hela vägen från vår fotbollsskola upp till våra två representationslag. Ett lag i föreningen är flickor födda 2011.
Vi är ett härligt gäng tjejer på 29 stycken som gillar att träna och där vi nästan alltid är 25 spelare på träningarna. Vi är fem tränare som hjälps åt med träningar och matcher. Vi tränar två gånger i veckan och har sedan matcher på helgerna. Vi är ett lag som alltid peppar varandra och där alla är kompisar med alla i laget.
Ska tjejerna beskriva sig själva är vårt lag bäst för att vi har en bra gemenskap där vi skrattar och har roligt på träningar och matcher. Det roligaste på träningarna är kvadraten och matchspel. Det är även roligt då vi lär oss olika saker och vi blir bättre hela tiden. En bra fotbollskompis visar andra hur man ska göra, är en stöttande och peppande kompis. Det bästa med att vara en del i BK Astrio är att vi har roligt tillsammans, vi lär oss nya saker hela tiden och har bra tränare som hjälper oss på vägen.